Кога и в какво състояние да купите бизнес , част II

2010-04-21

След купуването на бизнес в начална фаза трябва незабавно да се приложи активно управление, като стремежът е да се използва засил­ката дотук, постигнатото до момента. Новите мерки в началото трябва да продължат заложената линия и едва в по-късно време, ако има нужда, да я променят, да я пренасочат. Понеже, при купуването на бизнес в начален стадий, репутацията е доста крехка, с нея трябва да се борави много, много внимателно. Нужни са дипломатичност, коректност и търпение, за да може към създаденото да се надградят нужните взаимоотношения. Приемствеността е задължителна.

 

Всъщност купуването на бизнес в начална фаза съкращава единствено пътя на готовия продукт до пазара. Всичко останало, цялата организация, е като при стартиращ бизнес - трябва да се работи упо­рито и всеотдайно, да се доизгражда системата, да се усъвършенства управлението.

Покупката на бизнес и по-високият старт повишават отговорности­те и по-категорично настояват за успех. В случаите, когато се купува дейност, като допълнение към вече създаден бизнес, е по-лесно - може да се нарече бързо възвръщаема инвестиция. Част от пътя е изминат, добавянето към съществуваща­та дейност ускорява въвеждането - просто едно бързо разрастване. Спон­танен напредък.

 Ще спомена и един друг вариант за купуване на бизнес в начален стадий - с цел елиминиране на зараждаща се конкуренция. Това засе­га у нас няма или почти няма практическо значение, защото инстру­ментите за конкурентност са едва наченати и конкуренцията, като па­зарен механизъм, не е развита добре. Купуването на бизнес в начален етап предлага много възможности, а правилният подход и вещото управление могат да сведат риска до минимум. И да развият начинанието.

 


Обратно